AlfaMakina

Kurumsal

1993 Yılında Euro 1 düzenlemesinin hayata geçirilmesi ile başlayan Euro standartları ; karayolu trafiğinden kaynaklanan egzoz emisyon değerlerinde yüksek oranda bir azalma sağlamıştır.

Avrupa Birliğinde taşıtlar için egzoz emisyon standartlarını belirleyen Euro 6’ya göre dizel otomobiller de , benzinli otomobiller kadar temiz emisyon verir hale gelecektir..

Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Eylül 2014 ‘te yürürlüğe giren mevzuata göre dizel motorlu araçlar 80 mg/km NO x (Azot oksit) salınımı ile sınırlandırılmıştır. Bir önceki Euro 5’ te sınır 180 mg/km idi..

Türkiye’ de binek ve hafif ticari araçlar için, yeni tip onayı alacak modellerin ; 1 Ocak 2016 itibariyle Euro 6 standartlarına uygun olması planlanmıştır. Araç üreticilerine 1 Ocak 2017 ‘ye kadar süre verilmiş olup ,bu tarihten itibaren satılan tüm yeni taşıtların Euro 6 limitini karşılaması zorunlu olmuştur. .

Ağır Ticari araçlar da Euro 6 ‘ya geçiş 3 aşama olarak planlanmış olup 3.aşama 1 Ocak 2017’ den itibaren geçerli olacaktır..

Hedef NOx(Azotoksit) değerlerini sağlamak için dizel motorlu araçların egzoz çıkışında bulunan SCR denilen proses içinde AdBlue (AUS 32 olarak da adlandırılan üre solüsyonu ) kullanılmaktadır. % 32,5 üre + %67,5 sudan oluşan AdBlue dizel aracın egzoz gazının içine enjekte edilince zararlı olan NOx(Azot Oksit) gazını zararsız olan azot (N2) ve su (H2O) ‘ya dönüştürür..

Ülkemizde halen çok sayıda akaryakıt istasyonunda AdBlue dolumu bidonlardan araca direk veya bir hortum vasıtası ile yapılmaktadır. Hatta bir çok araç sahibi AdBlue kullanmamayı tercih etmektedir...

2017 ile birlikte Euro 6 standartlarına göre satılan araçlar yaygınlaştıkça akaryakıt istasyonlarında AdBlue dolum ve ölçüm yapan AdBlue Dispenser’ların kurulması ihtiyacı doğacaktır. Denetimlerin sıklaşması ile yaygınlaşacak olan AdBlue kullanımı sonunda , hem akciğer tahribatlarına yol açan NOx (Azot Oksit), PM (Partikül madde) , HC (Hidrokarbon) ve CO (Karbonmonoksit) emisyonlarını büyük oranlarda düşüren ,hem de daha az yakıt tüketen çevreci araçlara ulaşılacaktır...

AdBlue aşındırıcı bir madde olduğundan depolanması, transferi ve ölçülmesi için kullanılan cihazların bazı özel malzemelerden üretilmesi gereklidir. Bu malzemeler ; paslanmaz 304,316,316 L Titanyum Hastellay ,C,PE,PP,BIB,PFE,PVDF,PTFE ve eloksal kaplanmış alüminyumdur...

Ülkemizde bu malzemeler kullanılarak imal edilmiş bir metre bulunmadığı için dispenserlerin içinde kullanılan metreler yurtdışından temin edilmekteydi. Metrelerin kaliteli olanları çok pahalı olduğundan , maliyetten dolayı piyasada yaygın değildir. ..

Alfa Makina olarak,AdBlue Dispenser’larda tasarımını ve üretimini yerli olarak yaptığımız metreleri kullanarak bu alandaki açığı kapatmayı hedeflemekteyiz...